Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

4 sierpnia 2023 r.
10:17

Festiwal Kultury Żydowskiej po raz czwarty. W niedzielę startuje Lubliner

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A

Muzyka klezmerska zdominuje tegoroczną odsłonę Festiwalu Kultury Żydowskiej w Lublinie. Nie zabraknie koncertów cenionych artystów z kraju i zagranicy, spotkań ze świadkami historii czy spacerów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już po raz czwarty odbędzie się Lubliner Festival, którego celem jest przywoływanie pamięci o historii i kulturze Żydów w Polsce, a w szczególności w Lublinie. Przez sześć sierpniowych dni organizatorzy będą upowszechniać żydowską kulturę przede wszystkim poprzez muzykę, stąd w przestrzeni miasta wybrzmiewać będą m.in. chasydzkie pieśni czy muzyka klezmerska.

- Nasze przedsięwzięcie, łącząc w sobie tradycję z nowoczesnymi środkami wyrazu, otwiera okno na nie tak odległą żydowską przeszłość miasta, pozwalając zanurzyć się w niej – choćby na chwilę – mieszkańcom Lublina, stykając ich z kulturą niegdysiejszych sąsiadów i przyjaciół - podkreślają organizatorzy wydarzenia.

Lubliner Festival rozpocznie się 6 sierpnia. Uroczyste otwarcie odbędzie się o godz. 14 w Państwowym Muzeum na Majdanku, gdzie nastąpi upamiętnienie ofiar obozu i złożenie kwiatów.

Na godz. 15 na placu Litewskim zaplanowano otwarcie wyjątkowej wystawy plenerowej "Jerozolima jako Miasto Kultury" realizowanej w ścisłej współpracy z Ambasadą Izraela. Wystawa koncentruje się na spojrzeniu fotografów, którzy w czasie swoich wizyt w Jerozolimie uchwycili chwile intymne, małe sceny oraz tłumne zgromadzenia.

Pierwszego dnia festiwalu będzie można zobaczyć także niezwykły spektakl poświęcony wybitnej malarce Tamarze Łempickiej, której prace niedawno trafiły na stałe do Muzeum Narodowego w Lublinie. W spektaklu "T. de. Ł. Nienasycona", który będzie można zobaczyć o godz. 19 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) wystąpią Katarzyna Żak i Ewa Makomaska.

Wreszcie w niedzielny wieczór, o godz. 20.30, w Wirydarzu Centrum Kultury będzie można wysłuchać koncertu zespołu Marcina Pendowskiego z gościnnym towarzyszeniem śpiewaczki Lali Czaplickiej. Specjalnie na lubelski festiwal artysta przygotował aranżacje kompozycji m.in. Szpilmana i Rosnera.

Pierwszy dzień festiwalu będzie obfitował w różnorodne wydarzenia artystyczne, ale to dopiero początek przygotowanych atrakcji. Przez cały tydzień, aż do 13 sierpnia, w różnych zakątkach Lublina będzie można znaleźć ciekawe propozycje. Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN zaprosi na spotkania m.in. z rabinem i kantorem, Symchą Kellerem (7 sierpnia, godz. 16.30), pisarką i reportażystką Agatą Tuszyńską (9 sierpnia, godz. 16.30) czy artystką Hanną Kossowską (10 sierpnia, godz. 16.30).

Miłośnicy kina będą mogli z kolei odkryć różnorodne produkcje poświęcone kulturze czy historii Żydów. Już drugiego dnia festiwalu o godz. 18 w Centrum Kultury odbędzie się pokaz wstrząsającego filmu "Portrecista" o człowieku, który w Auschwitz zmuszony był do fotografowania więźniów. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami. W ramach sekcji filmowej festiwalu będzie można zobaczyć także dwie współczesne izraelskie produkcje w Kinie Perła (ul. Bernardyńska 15). 7 sierpnia o godz. 21 widzowie zobaczą "Pustynne jabłka", a dzień później o tej samej porze - "Swat".

Lubliner Festival to również szansa odkrycia wyjątkowych miejsc na mapie Lublina, związanych z mieszkającymi tu przed laty Żydami. Dawną dzielnicę żydowską na Podzamczu będzie można zwiedzić melexem, codziennie od 9 do 12 sierpnia o godz. 11. - Poczujemy atmosferę dawnych żydowskich ulic – Cyruliczej, Kowalskiej i Furmańskiej i przejedziemy okolicami ulic już nieistniejących – Szerokiej, Jatecznej czy Krawieckiej - zapowiadają organizatorzy. W ramach festiwalu odbędzie się także zwiedzanie starego cmentarza żydowskiego na Kalinowszczyźnie, Bramy Grodzkiej czy Jesziwy Mędrców Lublina.

Nie zabraknie również tematycznych warsztatów. Coś dla siebie znajdą zarówno wielbiciele kulinariów, którzy będą mogli odkryć smaki żydowskiej kuchni, jak chociażby tańca. Ciekawostką będą także zajęcia Krav Magi, czyli izraelskiej sztuki walki.

Program festiwalu zdominują jednak koncerty. W tym roku do Lublina przyjadą znakomici artyści, m.in. zdobywca nagrody Grammy zaliczany do ścisłej czołówki muzyków klezmerskich na świecie – Frank London. 12 sierpnia o godz. 20 w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego nowojorski trębacz wystąpi wraz ze współzałożycielem zespołu Klezmatics, Lorinem Sklamberem, wokalistą gospel Joshuą Nelsonem oraz folkową formacją Dobranotch. To będzie wyjątkowa mieszanka muzyki klezmerskiej, improwizacji oraz gospel. Jakby emocji było mało, artyści zaproszą jeszcze po koncercie na afterparty do Centrum Kultury, gdzie o godz. 22 będzie można wspólnie pobawić się przy dobrej muzyce.

Warto będzie również zawrócić uwagę na koncerty organizowane w Centrum Kultury. 8 sierpnia o godz. 20 Olga Avigail Mieleszczuk i formacja Tango Attack zagrają koncert z okazji 75-lecia powstania Państwa Izrael. Z kolei 9 sierpnia o tej samej porze zostanie zorganizowany specjalny koncert z okazji 25-lecia zespołu Bester Quartet. Popularny zespół łączy muzykę klezmerską i jazz oraz awangardę. W czwartek o godz. 20 Leszek Żądło i Joachim Mencel zabiorą słuchaczy w niezwykłą muzyczną podróż do świata... science-fiction Stanisława Lema.

Festiwal zamknie zaplanowany na 13 sierpnia niezwykły koncert ku czci Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. O godz. 20 w Muszli Koncertowej wystąpią Aleksandra Idkowska, Kasia Malejonek, Martyna i Dagmara Melosik, Kasia Moś, Natalia Niemen, Ania Rusowicz, Symcha Keller, Darek Malejonek oraz Damian Ukeje.

- Niedzielny koncert wieńczący 4. Lubliner Festival będzie okazją do upamiętnienia wszystkich Sprawiedliwych, którzy w czasach niewyobrażalnego terroru nie zawahali się nieść pomocy swoim żydowskim sąsiadom - podkreślają organizatorzy.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Na wybrane punkty programu będą obowiązywać wcześniejsze zapisy lub bezpłatne wejściówki dostępne w kasie CK.

PROGRAM:

3, 4, 6.08 / czwartek, piątek, niedziela
godz. 19:00 – Uliczni klezmerzy / Stare Miasto, plac Litewski

6.08 / niedziela – Dzień Otwarcia Festiwalu
godz. 14:00 – Ceremonia Pamięci / Państwowe Muzeum na Majdanku, Kolumna III Orłów na III polu
godz. 14:30 – zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku z przewodnikiem / start: przy Kolumnie III Orłów na III polu / zapisy
godz. 15:00 – Jerozolima jako Miasto Kultury – otwarcie wystawy / plac Litewski
godz. 16:00 – spotkanie z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem / Kino CK
godz. 19:00 – T. de Łempicka. Nienasycona – spektakl teatralny / Sala Widowiskowa CK / bezpłatne wejściówki
godz. 20:30 – Pendofsky: Cicha woda brzegi rwie czyli był jazz – koncert / Wirydarz CK

7.08 / poniedziałek
godz. 16:30 – Widzący z Lublina i jego szkoła – spotkanie z Symchą Kellerem / Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN
godz. 18:00 – Portrecista / Byłem fotografem w Auschwitz – film + promocja książki – spotkanie z Anną i Irkiem Dobrowolskimi / Kino CK
godz. 21:00 – Pustynne jabłka – film / Kino Perła w Browarze Perła

8.08 / wtorek
godz. 16:30 – Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice- otwarcie wystawy / korytarz przy Kinie CK
godz. 18:00 – Łyżeczka życia – film + spotkanie z Bietą Ficowską / prowadzenie Cezary Harasimowicz / kino CK
godz. 20:00 – Olga Avigail Mieleszczuk & Tango Attack: Polskie pieśni hebrajskie – koncert z okazji 75-lecia powstania Państwa Izrael / Sala Widowiskowa / bezpłatne wejściówki 
godz. 21:00 – Swat – film / Kino Perła w Browarze Perła

9.08 / środa
godz. 10:00 – Lubliner cymes – warsztaty kulinarne dla dzieci / Restauracja Mandragora / zapisy
godz. 11:00 – Zwiedzanie żydowskiego Lublina melexem / plac Zamkowy / zapisy
godz. 16:00 – Lubliner tanc – warsztaty tańca izraelskiego / Sala 105a / zapisy
godz. 16:30 – Niezapisane nie istnieje – spotkanie z Agatą Tuszyńską / Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN
godz. 18:00 – Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna – wirtualna podróż. Prezentacja multimedialna i spotkanie z Tamarą Sztymą / Kino CK
godz. 20:00 – Nasze brzmienia – koncert z okazji 25-lecia zespołu Bester Quartet / Wirydarz

10.08 / czwartek
godz. 11:00 – Zwiedzanie żydowskiego Lublina melexem / plac Zamkowy / zapisy
godz. 12:00 – Lubliner cymes. Kuchnia szabatowa – warsztaty kulinarne / Restauracja Mandragora / zapisy
godz. 16:00 – Lubliner tanc – warsztaty tańca izraelskiego / Sala 105a / zapisy
godz. 16:30 – Anioły w judaizmie – spotkanie z Hanką Kossowską / Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN
godz. 20:00 – Leszek Żądło i Joachim Mencel: Cosmic Silence – koncert / Wirydarz

11.08 / piątek
godz. 11:00 – Zwiedzanie starego cmentarza żydowskiego z prof. Andrzejem Trzcińskim / stary cmentarz żydowski, ul. Kalinowszczyzna / zapisy
godz. 16:00 – Krav Maga dla młodzieży i dorosłych – warsztaty / Sala 105a / zapisy
godz. 16:30 – Życie żydowskie w powojennej Polsce – spotkanie z dr. Wiesławą Młynarczyk / Kino CK
godz. 18:00 – Lubliner Szabat – wieczór szabatowy / parking przed Jesziwą Mędrców Lublina / Hotelem Ilan / bezpłatne wejściówki

12.08 / sobota
godz. 11:00 – Zwiedzanie żydowskiego Lublina melexem / plac Zamkowy / zapisy
godz. 12:00 – Warsztaty muzyczno-ruchowe dla dzieci / Sala 105a / zapisy
godz. 13:00 – Zwiedzanie Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN / Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN / zapisy
godz. 16:00 – Krav Maga dla młodzieży i dorosłych – warsztaty / Sala 105a / zapisy
godz. 16:30 – Koszerna wódka: historia przedwojennych gorzelni – spotkanie z Piotrem Przeniosło + degustacja / Wirydarz
godz. 18:00 – Dwie flagi – film dokumentalny / Kino CK
godz. 20:00 – A Yiddish Carnival: Frank London & Lorin Sklamberg & the Prince of Kosher Gospel Joshua Nelson / Dobranotch – koncert / Muszla Koncertowa im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim
godz. 22:00 – Night Klezz Dance – after party z Frank London & Dobranotch / Wirydarz

13.08 / niedziela
godz. 11:00 – Zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku z przewodnikiem / start: Centrum Obsługi Zwiedzających / zapisy
godz. 11:00 – Zwiedzanie starego cmentarza żydowskiego z prof. Andrzejem Trzcińskim / stary cmentarz żydowski, ul. Kalinowszczyzna / zapisy
godz. 12:00 – Warsztaty muzyczno-ruchowe dla dzieci / Sala 105a / zapisy
godz. 13:00 – Zwiedzanie Jesziwas Chachmej Lublin / Jesziwa Mędrców Lublina / zapisy
godz. 16:00 – Krav Maga dla młodzieży i dorosłych – warsztaty / Sala 105a / zapisy
godz. 17:00 – Kot i pies – interaktywny spektakl dla dzieci / plac przed Centrum Kultury
godz. 20:00 – Nie ma większej miłości – koncert ku czci Sprawiedliwych wśród Narodów Świata / Muszla Koncertowa im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julita po raz pierwszy poszła do gastronomii w wakacje, po 2 klasie technikum. W tym czasie dostawała jedynie 50 zł kieszonkowego od swoich dziadków
MAGAZYN

Pokolenie Z idzie do wakacyjnej pracy

Mogli wyjechać w góry, lub na Mazury. Albo leniwie spędzić wolny czas przed komputerem. Zdecydowali się jednak na dodatkowy zarobek. Pieniądze wraz z wiekiem coraz bardziej są potrzebne, a w roku szkolnym nie każdy może w końcu dorobić

Marcin Pigiel zdobył w Świdniku swoją ósmą ligową bramkę

Podlasie wygrało z Avią w Świdniku. „Nie mogli znaleźć na nas sposobu”

Dwie porażki na koniec sezonu zanotowali piłkarze Avii Świdnik i zakończyli sezon 23/24 na czwartym miejscu w tabeli. W ostatniej kolejce żółto-niebiescy musieli uznać wyższość Podlasia Biała Podlaska, z którym przegrali 0:1. Goście zgarnęli komplet punktów mimo że od 55 minuty grali w dziesiątkę

Tomasz Złomańczuk wcześniej pracował właśnie w Chełmiance, w której dodatkowo zagrał jego syn Marcel

Orlęta Spomlek zakończyły sezon remisem w Chełmie, wyjątkowy mecz trenera Złomańczuka

Na koniec sezonu Orlęta Spomlek przerwały serię porażek. Drużyna Tomasza Złomańczuka zremisowała na wyjeździe z Chełmianką 2:2, chociaż jeszcze w 86 minucie przegrywała 0:2.

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin
Zdjęcia
galeria

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin

III Pielgrzymka papieża Jana Pawła II w Polsce odbyła się między 8 a 14 czerwca 1987 roku. Papież w ciągu siedmiu dni odwiedził: Warszawę, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynię, Gdańsk, Częstochowę i Łódź.

Weekend z Modelkami
foto
galeria

Weekend z Modelkami

W ubiegły weekend w lubelskim klubie Helium wystąpił girlsband - Modelki, który tworzą: Aga, Zuza i Ula. Wylansowały takie hity jak: ”On Me”, ”Modelki”, ”Chyba że z Tobą”. Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu
Zdjęcia
galeria

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu

XVIII Festyn Sławin na sportowo - olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu odbył się w sobotę w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie. Było gwarno i radośnie.

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie będzie współpracowała z Uniwersytetem w Daugavpils, jednym z najważniejszych ośrodków akademickich na Łotwie.

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz
galeria

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz

Tylko 10 biegów, ale pewna wygrana Orlen Oil Motoru nad ZOOleszcz GKM Grudziądz. Piątkowy mecz przerwały intensywne opady deszczu. Jak spotkanie rozegrane w nieco szybszym niż zwykle tempie podsumowali jego bohaterowie?

Iga Świątek po raz czwarty wygrała turniej French Open

Godzinka gry wystarczyła, Iga Świątek wygrała Rolanda Garrosa po raz czwarty

Nie było niespodzianki w finałowym meczu wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Iga Świątek, jak w większości poprzednich spotkań nie dała szans rywalce. W sobotę rozbiła Włoszkę Jasmine Paolini 6:2, 6:1.

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym
Zdjęcia
galeria

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym

Eko Piknik już po raz czwarty zagościł na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim. Uczestnicy najpierw wspólnie posprzątali okolicę, a następnie brali udział w grach, zabawach i pokazach.

Lewart Lubartów w sobotę zapewnił sobie awans do III ligi

Lewart Lubartów wraca do III ligi!

Lewart nie zmarnował szansy. W sobotę drużyna Grzegorza Białka pokonała Huragan Międzyrzec Podlaski 3:0 i na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek zapewniła sobie awans do III ligi. Ostatni raz na tym poziomie zespół z Lubartowa występował w sezonie 2020/2021.

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Sprzed siedziby starostwa powiatowego w Puławach na 35-km rowerową wycieczkę w niedzielę wyruszą setki miłośników dwóch kółek. W programie ognisko, grill i losowanie upominików. Cel - zalew za Matygami i rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Start o godzinie 9.

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu
Zdjęcia
galeria

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu

Za nami I Turniej Charytatywny o Puchar Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej. W zmaganiach, w których dział wzięli studenci lubelskich uczelni: PL, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego nie chodziło o laury i zwycięstwo, ale pomoc potrzebującym, podopiecznym lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

W maju w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie realizowany był m.in. projekt „Mamy Kreatywne Mamy”. W ramach projektu odbyły się zajęcia coachingowe, które przyniosły sporą dawkę wzruszeń i refleksji, a także spotkanie z Jolantą Dywańską, podczas którego poruszone zostały zagadnienia związane z pracą zawodową.

Biblioteka z Włodawy walczy o tytuł najlepszej w kraju. Na pewno na niego zasługuje

Jeszcze tylko przez niespełna dwa tygodnie potrwa ogólnopolski konkurs na najlepszą bibliotekę w kraju, organizowany przez portal granice.pl. Spore szanse na zwycięstwo ma Miejska Biblioteka Publiczna z Włodawy.

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami
Wideo

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami

Niemal kilogram substancji odurzających: amfetaminę, marihuanę, mefedron i tabletki ecstasy znaleźli policjanci w mieszkaniu i piwnicy 35-latka z Kraśnika. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do aresztu. Grozi mu kara do 10 lat więzienia, a w warunkach recydywy może zostać zwiększona o połowę.

Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna